Upoznajte Srbiju
Da li ste znali?
Srbija, ili zvanično – Republika Srbija – kontinentalna je država која se nalazi u Južnoj Evropi i većim delom zahvata Balkansko poluostrvo, a manjim Panonsku niziju. Srbija se na severu graniči sa Mađarskom, na severoistoku sa Rumunijom, na istoku sa Bugarskom, na jugu sa Republikom Makedonijom, na jugozapadu sa Albanijom i Crnom Gorom, a na zapadu sa Hrvatskom i Bosnom i Hercegovinom (entitetom Republika Srpska).
Glavni grad je Beograd i on predstavlja administrativno i ekonomsko središte države. Prva naselja na teritoriji Beograda datiraju još iz praistorijske Vinče, 4.800 godina pre nove ere. Sam Beograd su osnovali Kelti u 3. veku pre n.e, pre nego što je postao rimsko naselje Singidunum. Slovensko ime: „Beligrad” (slov. Bjelgrad) prvi put je zabeleženo 878. godine, u čemu je sadržan utisak izgleda tadašnje tvrđave. Beograd je glavni grad Srbije još od 1405. godine i bio je prestonica raznih južnoslovenskih država od 1918. pa do 2003, kao i Srbije i Crne Gore od 2003, pa sve do raspada državne zajednice 2006. godine. Grad leži na ušću Save u Dunav, u centralnom delu Srbije, gde se Panonska nizija sudara sa Balkanskim poluostrvom. Beograd je takođe i središte srpske kulture, obrazovanja i nauke. Zbog toga što se nalazi na mestu koje je oduvek bilo od strateškog značaja, oko grada su vođene bitke u 115 ratova i bio je razaran do temelja 44 puta. On danas predstavlja jedan od najvećih turističkih centara u jugoistočnoj Evropi, koji zbog svojih istorijskih i kulturnih tekovina, kao i zbog velikog broja dnevnih, ali i noćnih manifestacija, različitih kulturno-zabavnih i drugih programa, koji traju tokom cele godine, okuplja ogroman broj posetilaca iz celog sveta.
Dakle, Srbija se nalazi na Balkanu – regionu jugoistočne Evrope (оkо 75% teritorije) i u Panonskoj niziji – regionu Srednje Evrope (оko 25% teritorije). No, geografski, a i klimatski, jednim delom se ubraja i u mediteranske zemlje. Severni deo Republike zauzima ravnica, a najveći deo teritorije Srbije zauzimaju planine, koje čine planinsku regiju.
Planinska regija Srbije se proteže od Panonskog pobrđa na severu do do granice sa Crnom Gorom, Albanijom i Makedonijom, na jugu. Od zapada ka istoku proteže se od granice sa Bosnom i Hercegovinom, do granice sa Bugarskom. Ona obuhvata više od 130 planina. Mnoge od njih predstavljaju vazdušne banje i najveća odmarališta, koje se od onih “standardnih” banja razlikuju u dodatku još jednog lekovitog faktora, na one uobičajene (termomineralne vode, lekovito blato i gas), a to je vazduh, koji je izrazito blagotvoran za respiratorne puteve. Susretanje različitih vazdušnih klima, velika godišnja insolacija, izostanak aerozagađivača, visoka koncentracija jona i ozona u vazduhu, malo padavina i magle, blaga leta i zime, čine ove planine pravim ekološkim oazama, koje biste morali posetiti. Među njima se nalaze Zlatibor, Zlatar, Rudnik, Maljen (Divčibare), i druge planine. Takođe, preko zime ova odmarališta pretvaraju se u najveće ski-centre u regionu, a pored pomenutih, tu bi svoje mesto zauzeli i Kopaonik, Stara planina, Crni vrh, kao i mnoge druge planine.
Srbijom protiče 75 reka duzih od 50 km, medju koje se ubrajaju: Dunav, Tisa, Sava, Velika Morava, Drina i druge, koje preko godine ugoste mnoštvo različitih manifestacija i turista iz svih krajeva sveta. Bilo da su u pitanju krstarenja gracioznim Dunavom i Savom, splavarenje ili kajak avanture na divljoj i pitomoj, brzoj i sporoj, neukrotivoj i poslušnoj, vijugavoj i ravnoj Drini, kao i brojne drugi događaji na ovim, ali i drugim rekama Srbije, jedno je izvesno – bićete očarani svime onim što imaju da ponude! Banje i lečilišta predstavljaju veliki potencijal Srbije. One obiluju izvorima mineralne vode, kako hladne tako i tople. Lekoviti gas i lekovito blato upotpunjuju banjsko bogatstvo Srbije. Preko 1000 izvorišta i na njima preko 50 banja, učinili su banjski turizam u Srbiji jednom od najrazvijenijih turističkih grana. Blagodeti srpskih banja poznate su od davnina. Vrnjačka banja, Sokobanja, Niška banja, Mataruška Banja, Vrujci, Banja Koviljača kao i mnoge druge, oporaviće vaše telo i duh i zauzeće mesto u vašem srcu za sva vremena. U Republici Srbiji postoji 5 nacionalnih parkova, takozvanih – veličanstvenih 5: Kopaonik, Tara, Šar-planina, Fruška gora, Đerdap, i svi oni su uključeni u Evropsku federaciju nacionalnih parkova – EUROPARC.U Srbiji je izdvojenо i zakonom zaštićeno оkо 463 rezervata i prirodnih dobara, najviše specijalnih i strogih, koji svojom lepotom, neukrotivim duhom, bogatom florom i faunom oduzimaju dah.
Srbija je takođe i domaćin velikom broju festivala i manifestacija, među kojima su i Exit festival, jedan od najvećih evropskih i svetskih muzičkih festivala, koji okuplja DJ-eve i izvođače iz celog sveta, Beogradski festival piva (beer fest), koji svim posetiocima pruža mogućnost da uživaju u dobroj muzici i nastupima domaćih i stranih grupa i izvođača uz široku ponudu alkoholnih pića najpoznatijih svetskih brendova u oblasti proizvodnje piva, Sabor trubača – Guča festival, najveći festival trubačke muzike širom planete, gde su zastupljene i druge tradicionalne vrednosti, kao što su tradicionalne pesme, igre i nošnje regiona Dragačeva i Zapadne Srbije, kao i mnoge druge manifestacije i događaji. Takođe, tu je i beogradski noćni život, koji je nadaleko poznat i koji vam neće dopustiti da se vratite kući bez mnoštva utisaka, novih poznanstava, iskustava i priča.
Više o svemu ovome, kao i o Srbiji u celini, možete saznati na sledećim stranicama:
Početna
Beograd nocu link, whatever